Jak zabezpieczyć domek na działce przed insektami?

Wiosna i lato to pory roku, które zachęcają do spędzania wolnego czasu na działce, czy też w domkach letniskowych. Ciepłe wieczory, długie dnie to okazja do zorganizowania spotkań z przyjaciółmi. Jednak jest coś, co przeszkadza w pełni delektować się czasem spędzonym blisko natury – insekty. Dziś podpowiemy wam, jak zabezpieczyć domek na działce przed insektami? Jak ochronić okna? Jakie systemy sprawdzą się w drzwiach?

Ochrona okien przed insektami

W przypadku domków letniskowych jednym ze skutecznych metod ochrony wnętrza domku przed napływem insektów są siatki – moskitiery. Na rynku istnieje wiele rodzajów siatek przeciwko owadom latającym. Można zakupić gotowe moskitiery, jak również siatki w rolkach. Jedną z kluczowych rzeczy, które dobrze jest sprawdzić przed zakupem to system ich mocowania oraz odporność na promieniowanie UV. Siatki przeciw owadom dostępne są w dużej liczbie kolorów, przez co łatwo można dopasować je do koloru ościeżnic. W przypadku wyboru systemu mocowania do wyboru jest taśma klejąca z rzepem, co niestety nie jest zbyt trwałym rozwiązaniem i bywa, że w przypadku słabszych rodzajów taśm będzie trzeba dokonywać korekty mocowania moskitiery kilkukrotnie w ciągu danego sezonu.

Dobrym pomysłem jest założenie moskitier „stałych” na okna w postaci moskitier rolowanych bądź też ramkowych. Te, które są rolowane, cenione są za wygodę stosowania, można je ukryć w kasecie, wtedy kiedy będą niepotrzebne, czy też zdjąć na zimę. Działanie moskitiery rolowanej jest proste i bezawaryjne. Siatka takiej moskitiery porusza się w aluminiowych prowadnicach, a od dołu przyczepiana jest do listwy hakowej lub zaczepów w prowadnicy. Minusem może być fakt, iż jest ona mocowana na zewnątrz pomieszczenia albo do wnęki okiennej, albo do ramy okna. To idealne rozwiązanie do okien dachowych, mimo że nie pozwolą one na pełne otwarcie okna. Poza moskitierami rolowanymi istnieją do wyboru jeszcze moskitiery przesuwne, moskitiery plisowane oraz wspomniane moskitiery ramkowe – jedne z najmniej zawodnych.

Jakie moskitiery na drzwi?

W domkach letniskowych dużym problemem jest skuteczna ochrona drzwi przed atakiem insektów. Aby rozwiązać problem wlatujących do pomieszczeń owadów, warto pomyśleć o moskitierach drzwiowych. Sprawdzą się one nie tylko na oknach tarasowych i balkonowych, ale także w przypadku drzwi wejściowych. Wytrzymałe włókna, gęsty splot skutecznie zatrzymają zarówno owady latające, jak i jaszczurki, węże, płazy czy gryzonie.

Oczywiście istnieją alternatywne metody jak świece, kadzidełka czy lampy owadobójcze, ale naszym zdaniem to dobry sposób uzupełniający walkę z insektami, z jakimi można mieć do czynienia w domku letniskowym, a jako główny sposób na walkę z owadami latającymi, czy też biegającymi są odpowiednio do rodzaju domku moskitiery ona okna i drzwi.

Wróć